Moloz Atıklarının Çevreye Verdiği Zararlar

Moloz atıkları son yıllarda inşaat faaliyetlerinin artması ile birlikte büyük bir çevre kirliliğine yol açmaya başladı. İnsanların bilinçsiz hareketleri sonucu kaçak döküm yüzünden çevre zarar görmekte. Firma olarak bu yazımızda moloz atıklarının çevreye verdiği zararlara değineceğiz. Amacımız insanları bilinçlendirip güvenilir moloz hattı servislerine yönlendirmektedir.

Atıklar ; tuğla, beton ve kireç taşları gibi inşaat malzemelerinden oluşmaktadır. Bu materyaller işlenmiş topraktan oluşmaktadır. Doğada tek başlarına bulunmamaktadır. Bazı durumlarda toprak dışındaki madenlerinde işlenmesi sonucu ortaya çıkmaktadırlar. Veya minerallerden oluşurlar, alçı levha gibi. İşlenmiş olmaları doğallıklarını kaybetmelerine yol açmaktadır. Normal halleri ile toprağa karıştıkları zaman pek bir zararları dokunmamaktadır.

İnşaat malzemesi olarak kullanılması amacı ile işlenen mineraller, kullanıma hazır duruma gelmiştir. Artık herhangi bir nalburdan alabilirsiniz. Aldıktan sonra bina yapımında kullandınız. Binanız eskidi ve yıkılması gerekiyor. Yıktınız, yıkım tamamlandı. Karşınızda büyük bir yığın var artık. Adına moloz denmekte. Şimdi ise moloz atıklarından kurtulmanız gerekmekte. Bunun için işinde iyi bir firmaya ihtiyacınız. Aksi takdirde sizde çevreyi kirletmiş olursunuz. Nasıl olduğunu merak ediyorsanız, yazının devamını okuyabilirsiniz.

Moloz Atığı

Moloz Atıkları Çevreye Nasıl Zarar Verir ?

Moloz atıkları çevreye bir çok şekilde zarar vermektedir. Bunun genel sebebi bilinçsizliktir. İnsanlar moloz atıklarından nasıl kurtulacaklarını bilmedikleri için yanlış adımlar atmaktadırlar. Bu neden molozlar düzgün bir şekilde atılmaz ve çeşitli kirliliklere yol açar. Atıklar genel olarak iki şekilde kirliliği yol açar.

Bunlardan birincisi kaçak moloz dökümüdür. Yazımızda da anlatmış olduğumuz gibi. İnsanlar bilinçsiz. Bu yüzden belli belirsiz firmalar ile yeterli bir araştırma yapmadan çalışmakta. Firmalar da fiyatlandırmanın düşmesi için pek de legal olmayan yöntemlere başvurmaktadır. Amaçları masrafları azaltmak ve fazla müşteri kapmaktır. Moloz dökümü sahalarının fiyatlarını ödemek istememektedirler.

Sonuç olarak moloz atıklarını sağa sola dökmektedirler. Bu şekilde masrafları azaltıp fiyatı düşürüyorlar. Fakat doğaya büyük zararlar vermektedirler. Ormanlara, parklara ve bahçelere döküm yapmaktalar. Yaptıkları bu hareket çevrenin yüksek oranda kirlenmesine neden olur. Ayrıca belediyelere büyük işler çıkartmaktadır. Hatta bazı belediyeler sırf bu sorundan dolayı ek bütçe dahi ayırmaktadır.

İkinci sebebimiz ise tadilat faaliyeti sonucu molozun kaldırılmaması. Bu en çok karşılaştığımız sorunlardan biridir. İnşaat faaliyeti bittikten sonra molozlar kapı veya apartman önüne konmakta. Fakat alınmamaktalar. Uzun süreli sokak da kalan molozlar, aşırı kirliliğe yol açmaktadır. Kirlilik haşerelerin en sevdiği şeydir. Dolayısıyla haşere oluşumu gözlemlenmektedir. Artan haşereler insan sağlığına ve etrafında bulunan bitkilere zarar vermektedir.

Bu tarz sorunların yaşanmaması için daha bilinçli olunmalıdır. Bunun için iyi araştırma yapılması lazımdır. Firmaları seçerken dikkat edilmelidir. Ayrıca çevre konusunda daha duyarlı olunmalıdır. Tadilatlar bittikten sonra molozlar hemen atılmalıdır. Sorunun çözümü aslında basittir. Belirli kurallara uymak. Sizleri bu kurallara uymanız için yazılarımız ile bilgilendiriyoruz. Ayrıca atım işlerinizi üstleniyoruz. Moloz atımı yapmanız gerektiği zaman istediğiniz herhangi bir vakitte bizlere ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonArama Butonu