Moloz Nedir (Ne Demek) ?

Moloz nedir, sorusunu kısaca inşaat faaliyetleri sonucu ortaya çıkan atıklar bütünü diyebiliriz. Kelime anlamı toprak ve kireçle karışık taş kırıntıları, yapı döküntüsü, inşaat atığıdır. Tarihsel olarak kökeni eski Yunancaya dayanmaktadır. İnşaat yıkıntıları ve yenileme faaliyetleri sonucu oluşur.

Atılmadığı takdirde görüntü ve çevre kirliliğine yol açar. Üstesinden gelinmediği sürece büyük sorunlara yol açabilmektedir. Atımı herkesin yapabileceği bir iş değildir. Profesyoneller dışında denenmeye kalkılması insan sağlığını olumsuz etkiler. Uzun süreli kalıcı sakatlıklara neden olabilir. Bu gibi olumsuz durumlarla uğraşmak yerine işi profesyonel moloz atımı servisimize bırakın.

moloz

Moloz Kelimesi Neleri Kapsar ? Türleri Nelerdir ?

Son derece kapsamlı bir kelimedir. Bir çok türü bulunmaktadır. Alanlarına göre kategorilere ayrılmıştır. Atımları ise bu bilgiye göre yapılmaktadır. Bizleri sizleri bilgilendirmek ve konuya açıklık getirmek adına dört başlık altında inceleyeceğiz.

İnşaat Molozu

İsminden anlaşılacağı üzere inşaat işlemlerinden ortaya çıkan moloz çeşididir. Moloz türlerinin bir çoğunu kendi içinde bulundurmaktadır. Karmakarışık olması nedeniyle atımı diğerlerine nazaran daha zordur. Genellikle çuvallanır ama çuvallanmadığı durumlarda olabilmektedir. Profesyonel ekipler dışında atılması tavsiye edilmemektedir.

Alçıpan Molozu

Adından da anlaşılabileceği gibi alçıpan levhaların atığından oluşmaktadır. Tek bir inşaat malzemesinden oluşur. Atımı diğerlerine göre aşırı kolaydır. Alçı levha atıkları aşırı hafif olmakta ve zorluk çıkarmamaktadır. Profesyonel ekipler olmadan atımı kısmen gerçekleşebilir. Neden kısmen dediğimize gelirsek. Ne kadar hafif olursa olsun yanlış bir hareket sakatlıklara yol açabilmektedir. Bu yüzden işi tecrübeli moloz hattı servislerine bırakmanız faydanıza olacaktır.

Beton Molozu

En ağır moloz türüdür. Atımı ve kaldırılması zordur. Genellikle binaların kolonlarından oluşmaktadır. Aşırı çimento kullanılarak yapılan tuğla molozları da dahil edilmektedir. Ağırlığı ve zorluğu zorluğu dolayısıyla normal insanların yapmaması önerimizdir. Profesyonel ekiplerce halledilmesi sizin faydanıza olacaklardır. Yanlış taşıma sonucu insan sağlığında uzun süreli ve kalıcı sakatlıklara neden olabilmektedir. 

Tuğla Molozu

Genelde duvarların yıkılması ve tadilat faaliyetleri sonucu oluşur. Atım zorluğu orta düzeydedir. Diğer moloz türlerinden daha farklıdır. Ne ağırdır nede hafif. Sadece tuğladan oluştuğu zamanlar son derece hafiftir. Fakat beton ve şap ile birlikte olduğu zaman ağırlığı artmaktadır. Bu durum neredeyse beton molozuna eş bir şekil almasına yol açmaktadır. 

Moloz Nedir

Molozdan Nasıl Kurtulurum ?

Harika bir tadilat son bulmuştur. İnşaat faaliyeti sorunsuz bir şekilde bitmiştir. Fakat moloz atıklarını kapınızın önünde bulursunuz. Artık kurtulmanız gereken molozlar vardır. Kurtulmak için en basit yol bizim gibi firmalardır. Hızlı ve ekonomik sistemimiz ile çok kısa bir şekilde moloz atımı yapabilirsiniz. Profesyonel ekip kadromuz sizlere en iyi hizmeti sunacağımızdan emin olabilirsiniz. 

Kendi başınıza bu işi halletmek isterseniz. Bir kaç güçlü arkadaş ve moloz döküm sahası için araca ihtiyacınız olacaktır. Fakat son derece zorlu bir iş olması dolayısıyla, firmalara bırakmanızı tavsiye etmekteyiz. Çünkü molozları taşırken yanlış yapılan herhangi bir hatada sırt ve omuz sakatlıkları olabilmektedir. Kalıcı etkiler bırakabilir. Ayrıyeten molozları çöpe atmanız yasaktır. Kanunen suç teşkil ettiği için moloz döküm sahalarını kullanmalısınız. Bu gibi durumları kafanıza takıp vakit kaybetmek yerine işi firmamıza devredip rahatınıza bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonArama Butonu